Konferans

Author: | Date: February 19, 2018

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Prof. Dr. Engin Yıldırım OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde "Anayasa Hukukunda Güncel Gelişmeler" konulu konferans verdi. Yıldırım mahkemenin işlevi bölümleri ve yargıdaki önemiyle ilgili öğrencilere bilgiler aktardı.

Prof.Dr. Engin Yıldırım'ın konuşmasını OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç Ali Fuad BaşgilHukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül ile Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar akademisyenler ve çok sayıda öğrenci dinledi.

Konferans öncesi açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç "İleride ülkemizde hukuk ve adalete hizmet verecek olan siz öğrencilerimizin kendisini en iyi şekilde yetiştirmesi gerekiyor. Dünyada bu kadar zulüm ve haksızlığın olduğunu biliyorsunuz. Sadece bu zulmü yapanlara beddua etmek çözüm değil. Güçlü olmak zorundayız. Özellikle Türkiye'nin çok güçlü olması gerekiyor" dedi.

AYM Başkanvekili Prof. Dr. Yıldırım açılış konuşmasının ardından düzenlenen konferansta mahkemenin işlevi bölümleri ve yargıdaki önemiyle ilgili öğrencilere bilgiler aktardı. Yıldırım "İlk olarak Anayasa mahkemeleri; ABD'de ortaya çıkmış İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya ve İtalya'da kurulmuş. Bunun nedeni de diktatörlüklerdir. Avrupa Anayasa mahkemelerini kuran en eski ülkelerdendir. Bunun nedeni de uzlaşamamalardır" diye konuştu.

BASINDA
https://www.haberler.com/aym-baskanvekili-yildirim-dan-hukuk-fakultesinde-10585225-haberi/
http://beyazgazete.com/haber/2018/2/20/samsun-da-anayasa-hukuku-uzerine-konferans-4341167.html
http://www.hurriyet.com.tr/aym-baskanvekili-yildirimdan-hukuk-fakultesind-40748318
https://www.msn.com/tr-tr/spor/watch/samsun-aym-ba%C5%9Fkanvekili-y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1mdan-hukuk-fak%C3%BCltesinde-konferans/vp-BBJnuTm
http://www.milliyet.com.tr/anayasa-mahkemesi-baskan-vekili-yildirim-samsun-yerelhaber-2609316/
http://www.milliyet.com.tr/samsun-da-anayasa-hukuku-uzerine-konferans-samsun-yerelhaber-2609099/
https://www.youtube.com/watch?v=5GlM6qjzbr0
http://www.samsunokur.com/aym-baskanvekili-engin-yildirimdan-konferans-12357h.html